Katedra i Oddział Kliniczny Chirurgii Ogólnej Bariatrycznej i Medycyny Ratunkowej
Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Kontakt

Dane kontaktowe

ul. M. Skłodowskiej - Curie 10
41-800 Zabrze
(32) 37 32 381 / (31) 271 63 35
Email: chirurgia@sum.edu.pl

Zajęcia dla studentów WLZ III rok

Chirurgia III rok (seminaria i ćwiczenia)

 

Podręcznikiem obowiązującym jest „Chirurgia. Repetytorium” Wojciecha Noszczyka.

Dla zainteresowanych zalecamy rozszerzenie wiadomości o 2 tomowe wydanie „Chirurgii” pod redakcją Wojciecha Noszczyka.

 

Obowiązują państwa następujące tematy:

 

1) Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego. Chirurgiczne schorzenia pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych – objawy, rozpoznanie, powikłania, nowoczesne metody leczenia. Żółtaczka mechaniczna- etipatogeneza, diagnostyka różnicowa, leczenie.

 

*Prosimy zwrócić uwagę na: powikłania kamicy żółciowej (zapalenie pęcherzyka żółciowego, wodniak, ropniak pęcherzyka żółciowego, perforacja pęcherzyka żółciowego, kamica przewodowa, zapalenie dróg żółciowych, ostre zapalenie trzustki, przetoki żółciowe), wskazania do drenażu Kehra- rysunki na str. 338-339, wskazania do cholecystektomii, ze szczególnym uwzględnieniem cholecystektomii laparoskopowej, wskazania do wycięcia pęcherzyka żółciowego w przypadku polipów.

 

- Wojciech Noszczyk „Chirurgia. Repetytorium” str. 331-344

 

2) Nowotwory górnego odcinka przewodu pokarmowego (rak przełyku, żołądka) – objawy, rozpoznanie, leczenie.

 

*Prosimy zwrócić uwagę na czynniki ryzyka, objawy wczesne i późne raka przełyku i żołądka, klasyfikację Laurena , wpływ zakażenia Helicobacter Pylori na wystąpienie raka żołądka, częściowe
i całkowite wycięcie żołądka z powodu raka- operacja sposobem Rydygiera (Billrotha I) i Billrotha II-rysunki na str. 309.

 

- Wojciech Noszczyk „Chirurgia. Repetytorium” str. 298-302, 313-319

 

3) Guzy pierwotne i przerzutowe wątroby – objawy, rozpoznanie, diagnostyka różnicowa, leczenie.

 

*Proszę zwrócić uwagę na objawy kliniczne i diagnostykę w przypadku łagodnych (naczyniak, gruczolak) i złośliwych (rak z komórek wątrobowych i rak z dróg żółciowych wewnątrzwątrobowych) nowotworów występujących w obrębie wątroby, wpływ marskości wątroby na wystąpienie raka wątroby, manewr Pringle’a- do czego służy, najczęściej występujące guzy przerzutowe w wątrobie.

 

- Wojciech Noszczyk „Chirurgia. Repetytorium” str. 319-322, 342

 

4) Przewlekłe schorzenia trzustki – objaw, rozpoznanie, leczenie, powikłania.

 

*Proszę zwrócić uwagę na etiologię, objawy, przebieg przewlekłego zapalenia trzustki, powikłania ze szczególnym uwzględnieniem torbieli rzekomych, zastosowanie endoskopii w przypadku leczenia powikłań przewlekłego zapalenia trzustki- rys. str. 352, 354, różnicowanie przewlekłego zapalenia
z rakiem trzustki, operacja Jurasza.

 

- Wojciech Noszczyk „Chirurgia. Repetytorium” str. 349-358

 

5) Endoskopia diagnostyczna i zabiegowa w schorzeniach górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

 

* Prosimy zwrócić uwagę na wskazania do pilnych i planowych badań i zabiegów endoskopowych, najczęściej wykonywane badania i zabiegi endoskopowe- gastroskopia, kolonoskopia, ECPW, papillotomia, protezowanie dróg żółciowych, endoskopowe tamowanie krwawień.

 

- Wojciech Noszczyk „Chirurgia. Repetytorium” str. 280-289

 

*Proszę doczytać  co to jest i do czego służy skala Forresta (www.mp.pl.)oraz do czego służy sonda Sengstakena- Blakemore’a- str. 107.

 

 

 

*W zakres materiału wchodzi ponadto badanie fizykalne w w/w schorzeniach, kwalifikacja do zabiegu operacyjnego i sposoby leczenia chirurgicznego.

 

W związku z tym, że nie mogą odbywać się zajęcia w ramach bloku operacyjnego i pracowni endoskopowej prosimy o skorzystanie z portali youtube i/lub medtube w celu zapoznania się
z podstawowymi zabiegami takimi jak: cholecystektomia klasyczna i laproskopowa, gastroskopia, kolonoskopia, endoskopowe tamowanie krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego, ECPW (ERCP), protezowanie dróg żółciowych.

 

 

Każdą grupę będzie obowiązywało zaliczenie powyższych tematów i tematów z poprzedniego semestru, które będzie się się odbywało pod postacią testu po zakończeniu bloku ćwiczeniowego.