Katedra i Oddział Kliniczny Chirurgii Ogólnej Bariatrycznej i Medycyny Ratunkowej
Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Kontakt

Dane kontaktowe

ul. M. Skłodowskiej - Curie 10
41-800 Zabrze
(32) 37 32 381 / (31) 271 63 35
Email: chirurgia@sum.edu.pl

Zajęcia dla studentów WLZ III rok

Chirurgia III rok (seminaria i ćwiczenia)

 

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną, w kolejnych tygodniach zajęcia będą się odbywały droga elektroniczną.

 

Podręcznikiem obowiązującym jest „Chirurgia. Repetytorium” Wojciecha Noszczyka.

Dla zainteresowanych zalecamy rozszerzenie wiadomości o 2 tomowe wydanie „Chirurgii” pod redakcją Wojciecha Noszczyka.

 

Obowiązują państwa następujące tematy:

 

1) Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego. Chirurgiczne schorzenia pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych – objawy, rozpoznanie, powikłania, nowoczesne metody leczenia. Żółtaczka mechaniczna- etipatogeneza, diagnostyka różnicowa, leczenie.

 

*Prosimy zwrócić uwagę na: powikłania kamicy żółciowej (zapalenie pęcherzyka żółciowego, wodniak, ropniak pęcherzyka żółciowego, perforacja pęcherzyka żółciowego, kamica przewodowa, zapalenie dróg żółciowych, ostre zapalenie trzustki, przetoki żółciowe), wskazania do drenażu Kehra- rysunki na str. 338-339, wskazania do cholecystektomii, ze szczególnym uwzględnieniem cholecystektomii laparoskopowej, wskazania do wycięcia pęcherzyka żółciowego w przypadku polipów.

 

- Wojciech Noszczyk „Chirurgia. Repetytorium” str. 331-344

 

2) Nowotwory górnego odcinka przewodu pokarmowego (rak przełyku, żołądka) – objawy, rozpoznanie, leczenie.

 

*Prosimy zwrócić uwagę na czynniki ryzyka, objawy wczesne i późne raka przełyku i żołądka, klasyfikację Laurena , wpływ zakażenia Helicobacter Pylori na wystąpienie raka żołądka, częściowe
i całkowite wycięcie żołądka z powodu raka- operacja sposobem Rydygiera (Billrotha I) i Billrotha II-rysunki na str. 309.

 

- Wojciech Noszczyk „Chirurgia. Repetytorium” str. 298-302, 313-319

 

3) Guzy pierwotne i przerzutowe wątroby – objawy, rozpoznanie, diagnostyka różnicowa, leczenie.

 

*Proszę zwrócić uwagę na objawy kliniczne i diagnostykę w przypadku łagodnych (naczyniak, gruczolak) i złośliwych (rak z komórek wątrobowych i rak z dróg żółciowych wewnątrzwątrobowych) nowotworów występujących w obrębie wątroby, wpływ marskości wątroby na wystąpienie raka wątroby, manewr Pringle’a- do czego służy, najczęściej występujące guzy przerzutowe w wątrobie.

 

- Wojciech Noszczyk „Chirurgia. Repetytorium” str. 319-322, 342

 

4) Przewlekłe schorzenia trzustki – objaw, rozpoznanie, leczenie, powikłania.

 

*Proszę zwrócić uwagę na etiologię, objawy, przebieg przewlekłego zapalenia trzustki, powikłania ze szczególnym uwzględnieniem torbieli rzekomych, zastosowanie endoskopii w przypadku leczenia powikłań przewlekłego zapalenia trzustki- rys. str. 352, 354, różnicowanie przewlekłego zapalenia
z rakiem trzustki, operacja Jurasza.

 

- Wojciech Noszczyk „Chirurgia. Repetytorium” str. 349-358

 

5) Endoskopia diagnostyczna i zabiegowa w schorzeniach górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

 

* Prosimy zwrócić uwagę na wskazania do pilnych i planowych badań i zabiegów endoskopowych, najczęściej wykonywane badania i zabiegi endoskopowe- gastroskopia, kolonoskopia, ECPW, papillotomia, protezowanie dróg żółciowych, endoskopowe tamowanie krwawień.

 

- Wojciech Noszczyk „Chirurgia. Repetytorium” str. 280-289

 

*Proszę doczytać  co to jest i do czego służy skala Forresta (www.mp.pl.)oraz do czego służy sonda Sengstakena- Blakemore’a- str. 107.

 

 

 

*W zakres materiału wchodzi ponadto badanie fizykalne w w/w schorzeniach, kwalifikacja do zabiegu operacyjnego i sposoby leczenia chirurgicznego.

 

W związku z tym, że nie mogą odbywać się zajęcia w ramach bloku operacyjnego i pracowni endoskopowej prosimy o skorzystanie z portali youtube i/lub medtube w celu zapoznania się
z podstawowymi zabiegami takimi jak: cholecystektomia klasyczna i laproskopowa, gastroskopia, kolonoskopia, endoskopowe tamowanie krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego, ECPW (ERCP), protezowanie dróg żółciowych.

 

 

Każdą grupę będzie obowiązywało zaliczenie powyższych tematów, które będzie się także odbywało drogą elektroniczną pod postacią testu po zakończeniu bloku ćwiczeniowego (dla grupy ćwiczącej
w danym tygodniu, test będzie dostępny do rozwiązania w następnym tygodniu).