Katedra i Oddział Kliniczny Chirurgii Ogólnej Bariatrycznej i Medycyny Ratunkowej
Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Kontakt

Dane kontaktowe

ul. M. Skłodowskiej - Curie 10
41-800 Zabrze
(32) 37 32 381 / (31) 271 63 35
Email: chirurgia@sum.edu.pl

Zajęcia dla studentów II roku z przedmiotu Medycyna Ratunkowa

WNMZ - Kierunek lekarsko-dentystyczny

Zajęcia stacjonarne odbywają się w Szpitalu Specjalistycznym w Zabrzu - w Sali Seminaryjnej przy Katedrze i Oddziale Klinicznym Chirurgii Ogólnej, Bariatrycznej i Medycyny Ratunkowej (wysoki parter przy głównym wejściu). W czasie zajęć studenci będą realizowali zagadnienia zgodnie z tematyka podana poniżej. Część ćwiczeń będzie się odbywała w formie praktycznej – na fantomach. Obowiązuje obuwie zmienne.


Zajęcia będą obywały się zgodnie z harmonogramem podanym przez Dziekanat.


Tematy realizowane w czasie ćwiczeń:

 

1. Praktyczna ocena czynności układu krążenia i oddechowego – wskazania do rozpoczęcia zabiegów reanimacyjnych. Kryteria rozpoznania zgonu.Bezprzyrządowe i przyrządowe sposoby zabezpieczenia drożności dróg oddechowych. Zasady zakładania wkłuć do żył obwodowych. Podstawowe zabiegi resuscytacyjne (BLS,PBLS) – ćwiczenia na fantomach oraz symulacja nagłego zatrzymania krążenia w warunkach pozaszpitalnych. Zasady stosowania automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED). Zaawansowane zabiegi reanimacyjne u dorosłych (ALS) i dzieci (PALS). Farmakoterapia w trakcie resuscytacji. Nagłe zatrzymanie krążenia w sytuacjach szczególnych. Ocena skuteczności zabiegów reanimacyjnych.

 

2. Zasady postępowania z chorymi nieprzytomnymi. Zastosowanie w praktyce skali oceny świadomości (AVPU, GCS). Pomoc doraźna w innych stanach nagłych- zaburzenia świadomości, drgawki, krwotoki, omdlenia, duszność, ból w klatce piersiowej, ból brzucha, zadławienia, oparzenia, reakcje uczuleniowe, udar cieplny, wyziębienie, porażenie prądem, urazy. Ułożenie w pozycji bocznej bezpiecznej. Doraźne zaopatrzenie obrażeń. Sposoby bezpiecznego ułożenia chorego w zależności od rodzaju obrażeń ciała. Opanowanie techniki zakładania opatrunków na rany pourazowe. Postępowanie w oparzeniach i odmrożeniach. Tamowanie zewnętrznych krwotoków żylnych i tętniczych.

 

3. Chory urazowy – postępowanie w wybranych stanach zagrożenia zdrowotnego. Cewnikowanie pęcherza moczowego. Punkcja jamy opłucnowej – zaopatrzenie odmy i krwiaka. Wkłucia dożylne obwodowe i centralne. Szycie ran. Sposoby unieruchomienia kończyn w złamaniach i zwichnięciach.

 

Wykłady będą się odbywały w formie internetowej – na platformie elearning.sum.edu.pl. Hasło dostępu: Medycyna